Briuselis pripažino midų „Stakliškės” Europos produktu

Europos Komisija į Saugomų kilmės vietos nuorodų ir saugomų geografinių nuorodų registrą įtraukė midų „Stakliškės” midų.

Tai ketvirtas lietuviškas produktas, įgijęs saugomą produkto pavadinimą ES lygiu. Šiame sąraše be midaus „Stakliškės” yra Lietuviškas varškės sūris, kuriam suteikta Saugoma geografinė nuoroda, Seinų/Lazdijų krašto medus, kuriam suteikta Saugoma kilmės vietos nuoroda ir skilandis, kuriam suteikta Garantuoto tradicinio gaminio nuoroda. Pripažinimas ES lygiu suteikia galimybę šį midų ženklinti specialiu ES ženklu su nuoroda „Saugoma geografinė nuoroda”.

Stakliškių midus yra savotiškas originalus nacionalinis gėrimas, kuris buvo gaminamas žiloje senovėje. Seniausia konkreti rašytinė informacija apie midaus vartojimą baltų žemėje aptinkama Vulfstano pasakojime apie 890 m. Šis keliautojas ir pirklys pats apsilankė Pabaltijo žemėse ir žinių gavo iš pirminių šaltinių, jog šiose vietovėse būta labai daug medaus ir iš jo gaminamas gėrimas. XIV a. pradžios kryžiuočių metraštininkas Petras Dusburgietis teigė, jog lietuvių protėviai geria paprastą vandenį, medaus vyną, vadinamą midumi, taip pat kumelių pieną, tik jo niekad negeria nepašventinto. Midus tapo savotiška legenda, kurią naujai atgaivinti pabandyta jau XX a. pradžioje, ir tik po Antrojo pasaulinio karo Stakliškių midaus gamyklos inžinierius technologas Aleksandras Sinkevičius užsibrėžė atkurti senovėje  XV-XVIII amžiuje gaminto iš laukinių bičių medaus ir įvairių žolelių midaus receptą ir atnaujinti tradicinio, natūralaus, nespirituoto midaus, kuris tuo metu nebebuvo gaminamas nei Lietuvoje, nei kaimyninėse šalyse, gamybą. Midus „Stakliškės” – tai nestiprus, skaidrios gintarinės spalvos, alkoholinis gėrimas, pavadintas miestelio, kuriame sutelkta lietuviško midaus gamyba, vardu.

Midui „Stakliškės” būdingą aiškiai išreikštą medaus skonį su saldžiai rūgštoku prieskoniu ir pikantišką aromatą suteikia subalansuotas cukraus bei rūgšties santykis, tradicinis gamybos būdas – ilga natūrali fermentacija (iki 90 parų) ir ilgas midaus brandinimas (ne mažiau kaip 9 mėn.) bei tradicinė produkto receptūra – midaus gamybai naudojamas tik natūralus bičių medus ir prieskoninės žolelės – apyniai, liepų žiedai ir kadagio uogos.

Midus „Stakliškės” skiriasi nuo aplinkiniuose kraštuose gaminamų midaus rūšių tuo, kad visas etilo alkoholio kiekis išgaunamas tik natūralios fermentacijos būdu, jo stiprumas nėra koreguojamas etilo alkoholiu, medus negali būti pakeičiamas cukrumi ar kitomis saldinimo medžiagomis, nenaudojami  dažikliai, aromatinės medžiagos ar konservantai.

Europos Sąjungoje iš viso yra įregistruota apie 1 200 įvairių sūrio, mėsos, vaisių ir daržovių, alaus, konditerijos bei kitų žemės ūkio ir maisto produktų pavadinimų. Tai rodo, kad gamintojams yra naudingas jų produktų pripažinimas. Pripažinimo Europos Sąjungoje laukia ir dar 3 lietuviški produktai: sūris Liliputas, Daujėnų naminė duona bei žemaitiškas kastinys.


Raktažodžiai:

Parašykite komentarą